کمر درد PRT

PRT

 

(Peri Root Therapy)

 

 

کمر درد چیست ؟

 

 

يكي از شايع‌ترين عوامل ناتواني افراد در جوامع كمردرد است به طوري كه در كلينيك‌هاي ارتوپدي جراحي مغز و اعصاب و نورولوژي درصد بالايي از مراجعين را تشكيل مي‌دهد. در طول زندگي نزديك به 80% مردم براي حداقل يك بار به طور جدي كمردرد را تجربه مي‌كنند.

 

كمر درد شايع‌ترين علت عدم حضور رد در محل كار مي‌باشد و از اين لحاظ ضررهاي عمده‌اي متوجه اقتصاد جامعه مي‌شود. از طرفي علت عمده آن ايجاد استرس‌هاي فيزيكي در ميانسالي و ضعف سيستم عضلاني اسكلتي و كاهش مقاومت به تروما در پيري ذكر شده است. در مطالعات جديدي كه انجام گرفته شيوع آن در نوجواني 20-10 درصد عنوان شده كه 10% آنها دچار كمردرد مزمن مي‌شوند و بدين لحاظ باعث مشكلات پزشكي و اقتصادي، محدود شدن فعاليت فيزيكي، وابستگي به ديگران، بستري شدن در منزل و بيمارستان، دوري از تحصيل شغل خانواده و ايجاد مشكلات رواني مي‌شود. بايد متذكر شد كه پيشگيري در اين بيماري بسيار مهم است و آموزش همگاني را مي‌طلبد.

 

 

درمان؟

 

به طور كلي درمان كمر درد شامل 2 روش كانسرواتيو و جراحي مي‌باشد و اصل بر اين استوار است كه ابتدا همه بيماران تحت درمان كانسرواتيو قرار مي‌گيرند مگر اينكه در بررسي‌هاي اوليه معلوم شود كه به اين نوع درمان جواب نخواهند داد.

 

 

PRT

 

يكي از درمان‌هاي نسبتاً جديد كانسرواتيو در درمان كمردرد ناشي از فشار خارجي بر ريشه‌هاي عصبي مانند هرني ديسك بين مهره‌اي روش ميكروتراپي   PRT ( PERI ROOT THERAPY )  مي‌باشد.

 

 

  انتخاب بيمار

 

بيماراني كه مدت‌ها از كمردرد رنج برده و هرني ديسك براي آنها محرز شده باشد كانديد مناسبي براي انجام عمل PRT هستند. همچنين در مواردي كه بيمار به علت تنگي كانال يا FBSS (عدم پاسخ به جراحي ديسك) همچنان از درد رنج مي‌برند PRT روش مناسبي براي اين گونه افراد محسوب مي‌شود. 

 

روش كار

 

در اين روش با هدايت (CT guided) CT توسط يك سوزن بلند ظريف (سوزن LP) ليدوكائين ودارو به سطح درگيري ريشه عصبي تزريق مي‌شود. اين عمل بايد 4-3 بار به فواصل سه هفته‌اي انجام گردد. كه بعد از تزريق نوبت اول در صورتي كه جواب به درمان 50% و يا حتي 100% باشد براي نوبت دوم و سوم نيز مراجعه كرده تا دوره درمان كامل گردد و در صورتي كه بيمار هيچ پاسخي به درمان پس از تزريق اول نداد مراجعه براي محل بعدي تزريق توصيه نمي‌گردد.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :